Hlavné menu    O mydlách    Novinky    Pripravuje sa    Zoznam návštevníkov    Vaše odkazy    Recenzie    ! Akcia !

 

 

 Na úvod...
 Úvodná stránka / O webe /
 Ako na to
 O mydlách
 Novinky
 Informácie z facebooku
 Pripravuje sa
 Kontakt
 Vaša reklama tu
 Komunikácia
 Vaše odkazy
 Recenzie
 Zoznam návštevníkov
 Moje mydlá
 Galéria mydiel
 Rozdelenie mydiel
 Zloženie mydiel
 Veľkosť mydiel
 Označenie mydiel
 Kódovanie mydiel
 Ako získať moje mydlá
 Balenie mydiel
 Cenník
 Dokumenty
 Externé zdroje
 Handmade
 Zdravie, krása, BIO
 Relax, wellness, regenerácia
 Kvety a záhrada


Novinky:

Moje ďalšie hobby

. . .

HLAVNÉ MENU

. . .

 Zdravie - aktuality

. . .

HLAVNÉ MENU

 

 

Moje mydlá: o mydlách ... a ako to vlastne celé začalo ...

  


Dovoľte, aby som sa najprv predstavil. Volám sa Jozef.

Počiatok mojej výroby mydiel je niekedy v auguste 2017, kedy som zbadal na internete jednu zaujímavú stránku - blog o výrobe mydiel. Ďalšou pohnútkou bol fakt, že už predtým sa mi často stávalo, ak som používal kupenské mydlá, že mi vysušovali pokožku a tá následne praskala. Do tretice som si spomenul, že som si raz objednal od niekoho domácky vyrobené mydlá a to bolo niečo úplne iné, perfektné od tých, ktoré človek bežne kupoval v obchode. 

A tak sa to začalo. Rozhodol som sa. Prvý krok k výrobe mydiel bolo zakúpenie ručného mixéra a potravinárskeho teplomeru - prvé pomôcky potrebné k práci. Následne na to som si na youtube pozrel nejaké videá o výrobe mydiel a začala ma úplne fascinovať premena obyčajných tukov a olejov na niečo tak zaujímavé a užitočné ako je mydlo.

Priznám sa, už v detstve ma dosť zaujímala chémia ale s takouto fascinujúcou, praktickou a dostupnou premenou som sa ešte osobne nestretol. Preto som si povedal, čo tak to vyskúšať "na vlastnej koži" - a to doslovne, že na koži - nielen čo sa týka samotnej výroby, ale aj použitia výsledku - samotného výrobku - mydla na vlastnej koži. Ďalšou pohnútkou bol fakt, že už predtým sa mi často stávalo, ak som používal kupenské mydlá, že mi vysušovali pokožku a tá následne praskala. Do tretice som si spomenul, že som si raz objednal od niekoho domácky vyrobené mydlá a to bolo niečo úplne iné, perfektné od tých, ktoré človek bežne kupoval v obchode. A toto ma definitívne inšpirovalo.

A tak sa to začalo. Rozhodol som sa. Prvý krok k výrobe mydiel bolo zakúpenie ručného mixéra a potravinárskeho teplomeru - prvé pomôcky potrebné k práci. Následne pribúdalo ďalšie potrebné náradie: rôzne nádoby, misky, miešacie metličky, kuchynská váha, odmerky, formičky, krájacie formy a postupne s prvou výrobou úplne prvých mydiel prvé prísady, vône, farbivá a samozrejme tuky.

A tak sa začali v 08/2017 prvé pokusy s mydlovaním, resp. odborne so saponifikáciou. Viac opäť nabudúce... :o)

A ešte niečo - tá alchýmia - moment premeny tuku na mydlovú hmotu ma fascinuje až doteraz. Je to úžasná kreatívna činnosť, kedy máte radosť z výroby mydla - činnosti samotnej a potom sa druhýkrát tešíte z výsledku, ktorý aj prakticky používate - z vlastného mydla, ktorým si mydlíte každý deň ruky.


Všetky moje mydlá sú na prírodnej báze. Pri výrobe všetkých mydiel sa snažím čo najviac používať prírodné farbivá a ako vône 100% prírodné esencie (výťažky z rastlín). Do mydiel častokrát pridávam rôzne výživné látky a prísady (opäť prírodné), ktoré výrazne zvyšujú úžitkovú hodnotu mydiel a sú pre pokožku ešte prijateľnejšie.

Zameriavam sa vo veľkej miere na "natural" mydlá, to znamená, aby boli čo najviac prírodné a obsahovali čo najmenej pridaných esencií, aj keď sú prírodné. Je to preto, aby mydlá boli čo najviac prírodného charakteru - po výrobe obsahujúce čo najviac glycerínu priaznivo pôsobiaceho na pokožku. Pretože práve takéto mydlá sú najvhodnejšie pre alergikov a pre ľudí s citlivou pokožkou, ktorých už aj malá prítomnosť prírodných esencií môže dráždiť.

Voňavé mydlá - z dôvodov vyššie uvedených ich preto v mojej "zbierke" nájdete menej, preferujem skôr mydlá, ktoré majú výrazne vyššiu úžitkovú hodnotu (obsahujú výživné látky a prísady), než len výraznú vôňu.